We are distributor & channel partner for CNC Roll Grinder manufactured by reputed manufacturer DAYU. We also deal with Used Roll Grinders of reputed makes.
₹ 30000000 / Unit Get Latest Price
| Max Grinding Length | 10000 mm |
| Model Name/Number | DAYU - MGK84160 |
| Type of Grinding Machine | Cylindrical Grinding Machine |
| Material | CNC |
| Max Grinding Diameter | 630, 1000, 1200, 1600, 1800, 2000 mm |
| Crown Height | Max. 3 mm |
| Lengths Between Centers | Max. 10000 mm |
| Input Frequency | 50 Hz |
| Phase | 3 Phase |
| Power Source | Electric |
| Usage/Application | Industrial |
| Accuracy | Up to 1.5 micron |
Minimum order quantity: 1 Unit
We are distributor to DAYU known as one of the most accomplished firm of this industry, involved in providing a varied series of CNC Roll Grinder.
Features:
We offer world class roll grinders with excellent ground accuracies & automation. The grinders have mechanical design similar to Waldrich & software similar to Herkules. We offer accuracies up to 1.5 micron in high end models. With our constant current technology the surface texture is consistent across the roll barrel in given cut. Very high rigidity of bed with rare earth element addition to castings provides vibration free ground surface consistently. Taking away operator skill reliance to large extent, our grinders are prefered choice by our long list of clientele.
₹ 10000000 / Piece Get Latest Price
| Max Grinding Length | 1000 mm |
| Material | Mild Steel |
| Capacity | 100kg/Hr |
| Phase | 3 Phase |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 420V |
| Frequency | 60 Hz |
₹ 30000000 / Unit Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Input Frequency | 50 Hz |
| Phase | 3 Phase |
| Power Source | Electric |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 430 V |
| Country of Origin | Made in India |
We are distributor to DAYU known as one of the most accomplished firm of this industry, involved in providing a varied series of CNC Roll Grinder.
Features:
We offer world class roll grinders with excellent ground accuracies & automation. The grinders have mechanical design similar to Waldrich & software similar to Herkules. We offer accuracies up to 1.5 micron in high end models. With our constant current technology the surface texture is consistent across the roll barrel in given cut. Very high rigidity of bed with rare earth element addition to castings provides vibration free ground surface consistently. Taking away operator skill reliance to large extent, our grinders are prefered choice by our long list of clientele.
₹ 5000000 / Unit Get Latest Price
| Material | MS |
| Capacity | 3 to 10 tons / Day |
| Max Grinding Diameter | 2000 mm |
| Power Source | Electric |
| Length | 5000 mm |
| Power consumption | 2 HP |
Minimum order quantity: 1 Unit
Sunil Atrawalkar (Proprietor)
Metal Technologies India
11, A - 1106, Golden Petals, Dudhane Nagar, Karve Nagar,Sargam, Society Lane 3 Karve, Nagar Pune, Pune - 411052, Maharashtra, India