We are dealing with Used Rolling Mills & New Rolling Mills.
₹ 100000000 / Unit Get Latest Price
| Mill Type | Cold Rolling Mill |
| Rolled Shape | Sheet & coils |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Production Capacity | 100 to 500 ton/ day |
| Phase | Three Phase |
| Coil Weight | Max 10 Ton |
| Max Rolling Speed | Up to 1000 m/min |
Cold Rolling Mill
It includes Single Stand CRM and Multi-Stand CRM, which is to accurately roll the HR strips, aluminium foil, sheet. The Line is composed of Rolling, Hydraulic and AGC System, Automatic Thickness Gauge, Uncoiler and Recoiler, Cooling System, Automatic Welding.
The Technical Specification of 6-hi CRM is as below:
A. Equipment Feature
The CRM is to roll the CR thin strip, wide strip, common steel, stainless steel, the Characteristics of 6-Hi CRM is as below:
1. The Uncoiler is located before the Doctor Plate, Pinch Roll, 3-Roll Straightener, for feeding and uncoiling.
2. The Left and Right Recoiler helps to recoil the strip, bring tension, assist coil unloading. For Thick material, it applies low speed with high tension. For Thin Material, it applies high speed with low tension. Hydraulic cylinder is used for different gears.
3. The 6-Hi CRM has 2 main motors for upper and lower work rolls. The bending force is different for various width and thickness.
It also has following items:
4. Accurate Strip Shape Control Technology for better shape and flatness
5. The Control System includes Laser Speed Meter, Tension Measurement System, Hydraulic AGC, Thickness Gauge, for both Constant Roll Gap and Constant Roll Pressure. The Line is DC speed control, PLC, Automation for automatic production.
₹ 6000000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 6 Ton |
| Mill Type | Cold Rolling Mill |
| Rolled Shape | Foil |
| Material | Aluminium |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Model Name/Number | 4 Hi foil mill |
| Max. Rolling Speed | 1500 MPM |
| Brand | Achenbach, Chinese, Hunter etc |
₹ 10000000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 2000 TPD |
| Mill Type | Hot Rolling Mill |
| Rolled Shape | Flat Sheet |
| Machine Type | Hot Rolling |
| Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Capacity | 1250 mm width |
| Phase | 3 Phase |
₹ 30000000 / Unit Get Latest Price
| Mill Type | Cold Rolling Mill |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Voltage | 415 V |
| Capacity | Up to 4 tons/day |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Surface Finishing | Painted |
Features:
Tested and maintained.
Reliable components.
Best service and price.
Can be inspected prior to purchase
Sunil Atrawalkar (Proprietor)
Metal Technologies India
11, A - 1106, Golden Petals, Dudhane Nagar, Karve Nagar,Sargam, Society Lane 3 Karve, Nagar Pune, Pune - 411052, Maharashtra, India